Priekšnodokļa atskaitīšana automašīnām
Sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA) savas saimnieciskās darbības nodrošināšanai (izejvielu atvešanai un klientu apmeklējumiem) no citas SIA (abas sabiedrības ir pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājas) nomā 2 automašīnas:
- vieglo pasažieru automašīnu, kas atbilst M1 kategorijai (vieglā automašīna, kuras sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz 8);
- kravas automašīnu, kas atbilst N1 kategorijai (kravas automašīna ar pilnu masu līdz 3000 kg, kas ir reģistrēta kā kravas furgons un kam ir vairāk nekā 3 sēdvietas).
Abas automašīnas nepārsniedz reprezentatīvās automašīnas vērtību, proti, 50 000 EUR bez PVN. Automašīnās nav uzstādīta globālās pozicionēšanas sistēma (GPS).
Kādā apmērā drīkst atskaitīt priekšnodokli par izdevumiem, kas saistīti ar minēto automašīnu nomu un uzturēšanu?
Priekšnodokļa atskaitīšana vieglajai automašīnai
No valsts budžetā maksājamās PVN summas kā priekšnodoklis nav atskaitāmi 50% par vieglās automašīnas nomas izmaksām, kā arī par ar šādas automašīnas uzturēšanu saistītajām izmaksām (ieskaitot izmaksas par automašīnas remontu un degvielas iegādi), ja automašīnā nav uzstādīts GPS un līdz ar to nav iespējams pamatot, ka automašīna tiek izmantota uzņēmuma saimnieciskās darbības ietvaros tikai ar PVN apliekamo darījumu nodrošināšanai.
Priekšnodokļa atskaitīšana kravas automašīnai (N1)
No valsts budžetā maksājamās PVN summas priekšnodokli par kravas automašīnas nomas izmaksām, kā arī par ar šādas automašīnas uzturēšanu saistītajām izmaksām (ieskaitot izmaksas par automašīnas remontu un degvielas iegādi) var atskaitīt Pievienotās vērtības nodokļa likumā (PVN likums) noteiktajā parastajā kārtībā - pilnā apmērā, ja ar automašīnu veic tikai kravu pārvadājumus.
Valsts ieņēmumu dienests (VID) savā interneta vietnē norādījis, ka, vērtējot priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību īstenošanu, tiek vērtēts nodokļu maksātāja darījumu ekonomiskais saturs un būtība, nevis tikai juridiskā forma.
Priekšnodokli nav tiesību atskaitīt pilnā apmērā, ja N1 kategorijas transportlīdzekli neizmanto kravu pārvadāšanai, bet cilvēku un viņu bagāžas pārvadāšanai.
VID norādījis, ka atsevišķos gadījumos arī kravas furgons, kas tehniskajā pasē klasificēts kā mehāniskais transportlīdzeklis, kas projektēts un būvēts galvenokārt kravu pārvadāšanai (N1 kategorijas transportlīdzeklis), faktiski var tikt izmantots arī pasažieru pārvadāšanai kā vieglais pasažieru automobilis.
Likuma "Par nodokļiem un nodevām" 23.panta 14.daļā paredzēts, ka nodokļu administrācija nosaka nodokļa maksājuma apmēru, ņemot vērā nodokļu maksātāja atsevišķa darījuma vai darījumu kopuma ekonomisko saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu.
Tādējādi iepriekš minētais priekšnodokļa atskaitīšanas ierobežojums vieglajiem pasažieru automobiļiem ir piemērojams arī tādiem automobiļiem, kas faktiski tiek izmantoti pasažieru pārvadāšanai, nevis kravu pārvadāšanai neatkarīgi no tā, kāda transportlīdzekļa kategorija ir norādīta transportlīdzekļa reģistrācijas apliecībā. Ievērojot minēto, jebkuras personas rīcībā ir jābūt pierādījumiem par to, kā konkrētais automobilis faktiski tiek izmantots.
Līdz ar to, ja N1 kategorijas transportlīdzeklis netiek izmantots kravu pārvadāšanai, bet gan cilvēku un viņu bagāžas pārvadāšanai, PVN likuma izpratnē tas ir vieglais pasažieru automobilis, uz ko attiecināmi PVN likuma 100.pantā noteiktie priekšnodokļa atskaitīšanas tiesību ierobežojumi.
Lietojot N1 kategorijas transportlīdzekli, saimnieciskās darbības izdevumu pamatošanai nodokļu maksātājam ir jākārto detalizēta uzskaite, piemēram, ar ceļazīmēm vai maršruta lapām, vai arī, izmantojot iekārtu, kas uztver GPS satelītu raidītos signālus un nosaka transportlīdzekļa koordinātas reālā laikā un vietā uzņēmuma vadītāja noteiktā kārtībā.