Mikriņiem jāmaksā vinjete!

01.01.2017. stājās spēkā grozījumi Autoceļu lietošanas nodevas likumā (ALN likums), paredzot, ka autoceļu lietošanas nodeva (ALN) jāmaksā arī par kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par 3000 kg un kas paredzēti vai tiek izmantoti kravu autopārvadājumiem.

Ko paredz izmaiņas?

No šī gada par transportlīdzekļiem ar pilnu masu no 3000 kg līdz 3500 kg jāmaksā šādas ALN likmes:

  • dienas likme - 6 EUR;
  • nedēļas likme - 14 EUR;
  • mēneša likme - 28 EUR;
  • gada likme - 300 EUR.

ALN likumā paredzēts, ka ALN maksā par šā likuma 1.pielikumā noteikto valsts galveno un reģionālo autoceļu posmu izmantošanu (izņemot to šķērsošanu, tostarp apļveida krustojumos) ar kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir lielāka par 3000 kg, un kravas transportlīdzekļiem un to sastāviem, kuru pilna masa ir lielāka par 3500 kg un kas paredzēti vai tiek izmantoti kravu autopārvadājumiem. Par ALN samaksu būs atbildīgs šāda kravas transportlīdzekļa īpašnieks, turētājs vai vadītājs.

Līdzšinējais regulējums

Līdz 31.12.2016. saskaņā ar ALN likumu nodeva nebija jāmaksā par transportlīdzekļiem:

kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atbrīvoti no prasības uzstādīt darba un atpūtas laika reģistrācijas kontrolierīces;

ar kuriem fiziskā vai juridiskā persona, kas ir iekļauta Lauku atbalsta dienesta (LAD) maksājumu saņēmēju datubāzē vai reģistrēta valsts aģentūrā "Lauksaimniecības datu centrs" (LDC) kā dzīvnieku īpašnieks vai turētājs, veic pašpārvadājumus.

Tādējādi galvenokārt šo nodevu maksāja tikai tie, kas kravas automašīnas izmantoja kravu pārvadājumiem ar mērķi gūt peļņu.

Eiropas Savienības normatīvo aktu regulējums

Eiropas Savienības Parlamenta un Padomes Direktīvā 1999/62/EK par dažu infrastruktūru lietošanas maksas noteikšanu smagajiem kravas transportlīdzekļiem noteikts, ka Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis var paredzēt samazinātas ALN likmes vai atbrīvot no ALN transportlīdzekļus: 

uz ko neattiecas prasība uzstādīt un izmantot reģistrācijas kontrolierīces, ko izmanto autotransportā;

kuru kustībai pa to reģistrācijas dalībvalsts publiskās lietošanas autoceļiem ir gadījuma raksturs un kurus izmanto fiziskās vai juridiskās personas, kuru galvenā nodarbošanās nav kravu pārvadāšana, — ar Komisijas atļauju un ar nosacījumu, ka ar šo transportlīdzekli veiktie pārvadājumi nerada konkurences izkropļojumus.

Salīdzinot ES un Latvijas normatīvo aktu regulējumu, jāsecina, ka līdz 31.12.2016. ALN likumā arī bija noteikti līdzīgi ALN atbrīvojumi.

Kādēļ šādas izmaiņas?

Izmaiņas pamatotas ar vairākiem argumentiem.

Ņemot vērā, ka transportlīdzekļi, kas saskaņā ar normatīvajiem aktiem bija atbrīvoti no prasības uzstādīt darba un atpūtas laika reģistrācijas kontrolierīces, un transportlīdzekļi, ar kuriem fiziskā vai juridiskā persona, kas ir iekļauta LAD maksājumu saņēmēju datubāzē, veic pašpārvadājumus, netika aplikti ar ALN, Valsts policijai bija apgrūtināta ALN maksāšanas pārkāpumu kontrole, jo, tā kā transportlīdzeklis varēja būt atbrīvots no ALN un par to bija iespējams pārliecināties tikai manuāli, pārbaudot dokumentus, nebija iespējama automatizēta ALN maksāšanas pārkāpumu kontrole. Līdz ar to iepriekš pastāvošā kārtība bija papildu Valsts policijas resursu patēriņš.

ALN likuma grozījumu anotācijā norādīts, ka ES dalībvalstu izvēle ir, vai ALN piemērot arī citiem transportlīdzekļiem, ievērojot nosacījumu, ka ALN nedrīkst būt diskriminējoša. Atšķirībā no Latvijas Lietuvā ALN tiek piemērota arī kravas transportlīdzekļiem, kuru pilna masa ir līdz 3500 kg, jeb N1 kategorijas transportlīdzekļiem. Savukārt Igaunijā ALN nav ieviesta, jo tā nav tipiska tranzīta valsts, kuras galvenos autoceļus izmantotu liels īpatsvars citās valstīs reģistrētu kravas automobiļu. Jānorāda, ka citās ES valstīs, kur šāda nodeva ir ieviesta, ir iespējams izvēlēties alternatīvus ceļu posmus (piemēram, Lietuvā, Polijā), pa kuriem braukt, lai ALN nebūtu jāmaksā. Diemžēl Latvijā šādas iespējas lielākoties nav.

Tāpat anotācijā norādīts: ņemot vērā, ka arī N1 kategorijas automašīnu pamatfunkcija ir kravas pārvadāšana, saskaņā ar vienlīdzības principu arī šīm automašīnām būtu piemērojama ALN.

Jāsecina, ka kravas transportlīdzekļu, kuru pilna masa ir līdz 3500 kg un kas paredzēti vai tiek izmantoti kravu autopārvadājumiem, turētājiem vai vadītājiem pieaugs izmaksas. Izmaksas atkarīgas no tā, cik bieži tiks lietoti autoceļi, par kuriem maksājama ALN likme.

Neapskaužamā situācijā ir daudzi kravas automašīnu īpašnieki, kas šādus automobiļus ir iegādājušies nekomerciālam nolūkam, piemēram, sportisti un sportistu vecāki (motosportisti, autosportisti, BMX braucēji u.c.), kas šādus transportlīdzekļus ir iegādājušies tikai sportam paredzētās tehnikas pārvadāšanai uz treniņiem un sacensībām.